Inovacije u oblasti elektronike, upotrebe struje i stvaranja potrebnog napajanja bez prevelikog opterećenja, brojne su i vrlo raznovrsne u današnjem vremenu. Dok su neki izumi otkrića novijeg datuma zasnovanog na dostignućima informacionih tehnologija, automatskog upravljanja i pokretanja procesa na bazi robotike, određeni uređaji imaju korene u dalekoj prošlosti. Svakako, danas su i tradicionalno poznata otkrića iz prethodnih vekova značajno unapređena, poboljšana i pružaju mnogo više performanse u poređenju sa svojim prethodnim verzijama i prvobitnim pojavnim oblicima. Konkretno, transformatori predstavljaju nadaleko poznate električne uređaje čija rasporstranjenost datira još iz prve polovine 19. veka.

Još od davne 1831. godine, kada su transformatori osmišljeni od strane Majkla Faradeja, u cilju prikazivanja toka elektromagnetne indukcije, kada i nisu imali konkretnu primenu, pa sve do danas, prošla je čitava epoha njihovog razvoja. Zahvaljujući brojnim inženjerima, kao i Nikoli Tesli koji je dizajnirao Teslin kalem 1891. godine, kao visokonaponski rezonantni tip transformatora, definisana je i praktična primena ovog električnog uređaja. U skladu sa podelama u elektronici, ovi uređaji pripadaju kategoriji prostih električnih uređaja, iako nisu ni najmanje jednostavni, ali u poređenju sa drugim, kompleksnijim sistemima, može se reći da imaju takav princip rada koji nije zahtevan i složen.

Šta predstavlja transformator i koje vrste postoje?

Sam pojam transformatori jeste poznat i rasprostranjen, ali je izuzetno bitno definisati ovakve uređaje, razvrstati i uvideti konkretnu svrhu i namenu. Radi se o električnim uređajima koji, kako i sam naziv kaže, pomoću elektromagnetne indukcije transformišu energiju iz jednog u drugo kolo. Drugim rečima, oni obezbeđuju promenu jačine i napona naizmenične struje, bez proizvodnje električne struje i pojačavanja signala, na osnovu čega pripadaju pasivnim energetskim komponentama. 

Osnovni delovi jesu kalemi – primarni i sekundarni, odnosno spregnuti namotaji, postavljeni oko jezgra od mekog gvožđa, pomoću kojeg se prenosi fliks između kalema. Danas se transformatori mogu razvrstati prema nameni, naponu, snazi, ulozi, načinu hlađenja, odnosu transformacije i slično. Na osnovu dizajna postoje višefazni, strujni, naponski, rezonanti, audio, impulsni i mnogi drugi. U zavisnosti od uloge, namenjeni su varenju, električnim pećima i usmeravanju struje. Generalno, koriste se prenos električne energije, zbog čega su neizostavan deo svih modernih uređaja različite namene. 

Namena i svrha koju ima transformator danas

U eri modernih tehnologija, transformatori i dalje imaju važno mesto za regulisanje tokova u strujnom kolu i pre svega prenos energije. Prvenstveno su osmišljeni tako da obezbede kretanje električne energije na većoj daljini, kao i snabdevanje strujom iz mreže prenosa, zatim za prilagođavanje električnih uređaja naponu za nivoe koji nisu bili predviđeni, a koriste se i za prenosne sisteme visokog napona u jednosmernoj struji. Omogućavaju merenje napona i struje prilikom korišćenja, kao i optimalnu potrošnju energije. 

Pored osnovne svrhe koja se odnosi na prenos električne energije, transformatori se koriste i za napajanje usmerača, pokretanje električnih motora, zatim različita strujna merenja, i slično. U oblasti automatike, elektronike i telemehanike, imaju važnu ulogu tokom prenosa i obrade informacija uz malu snagu i optimalnu potrošnju, što je posebno važno za radio, televizijske, navigacione i druge uređaje. U kombinaciji sa mnogim drugim inovacijama, pružaju optimalne tokove struje i napona, uz pouzdan prenos struje između primarnog i sekundarnog kalema. U zavisnosti od potreba za prenosom energije, mogu imati od nekoliko do nekoliko hiljada volti. 

Druge važne informacije o ovim uređajima

Mnogo je korisnih primena koje obezbeđuju transformatori u domenu elektronike i elektrotehnike. Gotovo da je nezamislivo imati uređaje koji funkcionišu bez prenosa energije, što pružaju ovi uređaji, koji ne zahtevaju izdatke više od nekoliko hiljada dinara. Danas postoje i ogromni tipovi transformatora koji se koriste u industrijskim procesima, termoelektranama i slično, koji imaju izuzetno visoku cenu, ali i snagu. 

Kako puržaju funkcionisanje električne mreže i čini njen važan element, ovakav izum elektronike postoji u gotovo svim delatnostima koje podrazumevaju korišćenje energije i napona, a one su mnogobrojne i raznovrsne. Kako se mnogi radni procesi odvijaju zahvaljujući prenosu i kontroli strujnih tokova, jasno je da su transformatori zaslužni za taj proces i neophodni za funkcionisanje jednostavnih, ali i kompleksnih radnih operacija, što je posebno značajno u modernom vremenu. 

Uređaji kao što su transformatori predstavljaju otkriće koje postoji gotovo dva veka, a danas je izuzetno značajno zbog uloge koju ima elektronika u brojnim sistemima industrijskih, proizvođačkih i mnogih drugih procesa, telefonskim, televizijskim mrežama, zatim termoelektranama i slično. Primena je raznovrsna posebno iz razloga što postoji veliki broj kategorija, tipova, vrsta i modela ovih uređaja, čija je osnovna svrha efikasan prenos energije između primarnog i sekundarnog kola putem kalema, uz stvaranje potrebne snage, pokreta, napona i obavljanje procesa u mnogobrojnim delatnostima, odnosno gotovo svim, s obzirom da podrazumevaju strujne tokove. 

Explore More

Kako da vam travnjak izgleda kao na fudbalskom stadionu?

travnjak

San svakog vlasnika travnjaka je da njegova zelena oaza podseća na besprekorno održavane terene fudbalskih stadiona. Kako biste postigli taj izgled i uživali u savršenom ambijentu, potrebno je posvetiti pažnju

Kako prepoznati kvalitetnu šlep službu?

U svetu savremenog transporta, neočekivane situacije na putu su gotovo neizbežne. Kvarovi, nezgode ili tehničke poteškoće mogu da se pojave kad najmanje očekujete.

Kada i u kojim situacijama se ljudi oslanjaju na sreću?

sportski teren

Koliko puta u životu ste iskušali svoju sreću? Sreća je univerzalna želja svih ljudi. Bez obzira na to ko smo, odakle dolazimo ili šta radimo, svi težimo ka tome da