Ovo je najpoznatiji verenički prsten u istoriji, prvoj vlasnici nije doneo puno sreće

April 11, 2023 0 Comments

Najznačajniji komad nakita u životu svake žene, ali i muškarca, je svakako verenički prsten, koji se daruje prilikom prosidbe, nakon koga sledi i razmena burmi na venčanju. Tradicija poklanjanja nakita prilikom veridbe duga je vekovima. Nekada je bila rezervisana samo za pripadnike viših staleža, dok siromašniji nisu mogli da priušte ovaj luksuz, pa su se venčavali nakon usmeno datog obećanja i dogovora porodica. 

Vereničko prstenje u tradiciji

Možda najsimpatičniji od svog klasičnog prstenja je irski tradicionalni verenički prsten „Claddagh“ koji je u obliku dve ruke koje drže srce nad kojim je kruna. 

Prvi dijamantski prsten poklonjen je 1477. godine i njega je darovao nadvojvoda Maksimilijan od Austrije svojoj budućoj supruzi. Nakon toga je započeta tradicija darovanja dijamanstkog prstenja za veridbu i ona je, opet bila vezana isključivo za viši stalež, odnosno, za one koji mogu to da priušte. Na naše prostore vereničko prstenje sa dijamantima je popularizovano zahvaljujući uticaju popularne kulture i filmovima. 

Verenički prsten princeze Dajane

Prstenje koje se poklanja za veridbu je i dalje stvar prestiža. Najviše pažnje se, naravno, poklanja i dalje prstenju pripadnika kraljevske porodice, što zbog cene, ali i zbog istorije samog prstena. Najpoznatiji kraljevski verenički prsten je onaj koji je tada princ od Velsa, a sada Kralj Čarls III poklonio svojoj izabranici ledi Dajani Spenser. Ovaj impozantni komad nakita u središtu ima cejlonski safir, optočen sa dijamantima na prstenu od osamnaestokaratnog zlata. On nije bio iz kraljevske kolekcije niti je bio posebno izrađen za Dajanu, čime je prekršen kraljevski protokol, već ga je ona izabrala iz kataloga poznate juvelirske kuće.

Verenički prsten nije doneo puno sreće do tada najomiljenijoj britanskoj princezi koja je osvojila srca širom sveta, bila modna ikona i prva najfotografisanija žena na svetu. Nakon burnog braka, godine 1992. kraljevski par je objavio da se rastaje, a razvod je finaliziran 1996. godine, samo godinu dana pre Dajanine smrti. Dajana je svoj safirni prsten nosila sve dok se nije zvanično razvela od Čarlsa.

Verenički prsten princeze Dajane je kasnije njen sin princ Vilijam, budući britanski kralj, poklonio svojoj dugogodišnjoj devojci Kejt Midlton. Kako je istakao u jednom intervjuu, želeo je da, na taj način, i njegova majka bude sa njima kroz to posebno razdoblje u njihovim životima. U tom periodu je, upravo zbog Kejt i Vilijama ponovo postalo popularno vereničko prstenje sa safirom i dijamantima i mnoge buduće mlade žele baš tu kombinaciju dragog kamenja na svom najvažnijem prstenu.

Prstenje ostalih kraljevskih dama

Dajanina suparnica Kamila je za veridbu dobila dijamanski prsten kraljice majke Elizabete i on je jedan od najvrednijih komada iz kraljevske kolekcije. Megan Markl je od princa Harija dobila prsten sa dijamantima koji su pripadali njegovoj majci Dajani, a ona ga je kasnije redizajnirala, odnosno, dodala je još dva dijamanta. 

Možda najtužnija priča se krije iza vereničkog prstena kraljice Elizabete II. Kada je majka siromašnog princa Filipa, Alisa od Batenberga čula da se njen sin ženi budućom britanskom kraljicom, ona mu je dala tijaru koju je dobila na poklon od ruskog cara Nikolaja II za venčanje da od nje napravi prsten „dostojan kraljice“.