Verovatno ste nekada tokom života čuli da neko ima ili ste vi imali iskustva sa teškoćama koje može da izazove vrsta gljivice nazvana kandida koja se javlja i prirodno nastanjuje organizam čoveka. Ovim nazivom označava se više vrsta iste gljive koje su jednoćelijske i koje najbolje opstaju na toplim i vlažnim površinama. 

Najčešće se u čovekovom telu mogu naći na koži, u ustima, u organima za varenje i organima za reprodukciju gde one žive kao deo normalne flore. Njihova mala količina koja se na ovim mestima javlja svakodnevno je prirodna pojava i nije zabrinajvajuća. 

Alarm za uzbunu uključuje se onda kada se one razmnože u broju i količini koja počinje da izaziva tegobe kod čoveka i kada zahtevaju lečenje. A uzroci za to mogu biti razni. 

Kako se ispoljava povećana kandida u stolici, koji su prateći simptomi i kako se ona leči saznajte u nastavku teksta. 

Kako nastaje?

Dijagnoza kandide u stolici postavlja se onda kada dolazi do poremećaja inače normalne crevne flore u čovekovom organizmu, kada se jave simptomi i kada se urade laboratorijske analize koje to potvrđuju, odnosno radi se analiza i pregled uzorka stolice. 

Uzroci za njeno razmnožavanje u količini koja se smatra problematičnom, mogu biti razni. 

Kandida u stolici može nastati dugotrajnom upotrebom antibiotika i/ili kortikosteroida koji ubijaju normalne bakterije koje inače imaju veoma važnu ulogu u sprečavanju razmnožavanja i rasta gljivica čime im se ostavlja dovoljan prostor za neželjeni razvoj u telu na osetljivim mestima. 

Takođe, razlozi za pojavu kandide u stolici mogu se naći u opštem padu imuniteta, poremećaju crvne ravnoteže, prekomerne upotreba antibiotika ali i loše ishrane. Nelečeni dijabetes takođe može biti jedan od uzročnika, ali i dugotrajni nagomilani stres koji slabi imunološki sistem čime se može menjati i crevni mikrobiom. 

Važno je da znate da se gljivica hrani šećerima pa njihov prevelik unos, odnosno konzumiranje slaktiša, gaziranih sokova i drugih visokokaloričnih, a niskonutritivnih namernica može doprineti njihovom razmnožavanju. Upravo je to razlog zbog kojeg lekari kod ove vrste dijagnoze odmah preporučuju smanjen unos šećera i belog brašna, odnosno po mogućstvu potpunu privremenu apstinenciju.

Simptomi koji se mogu javiti

Simptomi koji se mogu javiti razlikuju se od slučaja do slučaja, faze u kojoj se nalazi, kao i opšteg stanja organizma čoveka, ali i od mesta na kojem se javlja (usta, želudac, creva, krv, mokraća, prepone, genitalna regija…). 

Kada je u pitanju kandida u stolici odnosno crevima njeno prekomerno umnožavanje može ispoljiti neke od sledećih simptoma: gasove, nadimanje, gorušicu, grčeve u stomaku, bele naslage na jeziku i neprijatan zadah, rektalni svrab, dijareju i/ili zatvor. 

Osim toga, mogu se javiti i umor i glavobolja, osip i svrab na koži, a kod žena se može razviti i vaginalna infekcija.

Proces lečenja

Kada se i zvaničnim medicinskim analizama utvrdi prisustvo kandide u crevima potrebno je da lekar da preporuku i plan za lečenje. 

Za to se najčešće koriste odgovarajući antimikotici, sintetski i/ili prirodni lekovi. Uz to, svaki lekar će savetovati da se u tom periodu i periodu nakon toga povede računa o ishrani odnosno da se ona na neko vreme koriguje. 

To znači da treba smanjiti unos hrane koja je bogata šećerima, belim brašnom i generalno hranu koja je kisela (poput limuna, paradajza i slično). Dakle, prelazi se na dijetalni režim ishrane koji ima za cij da smanji izvor hrane za kandidu u crevima. 

Često se preporučuje i propisuje da se uz sve to uzmu i određeni probiotici koji će pomoći bržem opravku i vraćanja crevne flore u ravnotežu. 

Odluku o dužini i tempu lečenja donosi isključivo lekar. Za postizanje potpunih efekata i potpunog izlečenja potrebno je da se pridržava saveta i uputstva lekara, gde su disciplina i strpljenje najbolji saveznici. 

Praktični saveti stručnjaka

Stručnjaci uz konkretne terapije uvek vole da daju i praktične savete koji mogu doprineti bržem oporavku. Ti saveti se pre svega odnose na one vezane za ishranu i njeno usklađivanje sa aktulenim stanjem.

Ali oni se mogu odnositi i na korišćenje nekih prirodnih preparata, poput čajeva, ulja i kapi koji mogu doprineti bržem opravku. 

Osim toga, preporučuje se i konzumiranje određenih vrsta jogurta u čijem se sastavu mogu naći određene bakterijske kulture koje pomažu obnavljaju normalne crevne flore. Ali iste te bakterijske kulture mogu se naći i u određenim probiotskim preparatima. 

Stručnjaci napominju da je veoma značajno i da se prestane sa konzumiranjem alkohola dok traje period lečenja, ali treba ograničiti i unos voća, posebno banana, suvog voća ali i grožđa.

Dok se sa druge strane preporučuje da treba povećati unos zdravih masti poput orašastih plodova, semenki, maslinovog ulja, kao i proteina kojih ima u mahunarkama i ribi. Uz to se preporučuje i dodatni unos brokolija, karfiola, plavog patlidžana, kupusa, spanaća, boranije itd. 

Explore More

Tri osnovna razloga da starački domovi postanu nova boravišna adresa

Analiza koja za rezultat pokazuje da li su starački domovi adekvatno mesto za boravak člana porodice u najvećem broju slučajeva ima pozitivan odgovor, jer se radi o savremenim i inovativno

Kako besprekoran osmeh utiče na samopouzdanje mladih ljudi

devojka belih zuba

Danas se mladi sve češće suočavaju sa raznim zdravstvenim problemima vezanim za zube. Karijes, parodontalna bolest i estetski nedostaci zuba mogu negativno uticati na njihovo samopouzdanje. Upravo zbog toga, pravilna

Kako izgleda vrhunska usluga koju nudi jedna laboratorija?

Laboratorijske analize se rade jako često i tokom čitavog života. Preventivno bi trebalo kontrolisati osnovne parametre makar jednom godišnje, ali to radimo i mnogo češće jer se brojne bolesti i