Redovan pregled kod ginekologa i dalje je najključniji momenat u zdravlju žene i to se posebno odnosi na kondilome – najproširenije ginekološko obeljenje u populaciji mladjih žena koje je u poslednje 4 godina na našim prostorima poprimilo epidemijske razmere. 

Koje su efikasne mere prevencije?

Uzdržavanje od „rizičnog“ seksualnog ponašanja i izbegavanje česte promene partnera. Upotreba zaštite (kondoma) prilikom svakog seksualnog kontakta je izuzetno važna. Međutim kondom ne predstavlja sigurnu zaštitu od infekcije, zato što ne štiti i okolnu kožu anogenitalne regije prilikom seksualnog odnosa, ali sigurno smanjuje mogućnost prenošenja HPV virusa.

Kasnije stupanje u seksualne odnose jer je rani seksualni život isto rizičan kao i često menjanje partnera.

Koje su vrste vakcina?

Kao značajan vid zaštite postoje 3 vakcine koje pružaju zaštitu od HPV infekcije. Gardasil pruža zaštitu od 4 soja HPV virusa i pruža umerenu zaštitu protiv kondiloma. Dve vrste virusa – HPV-16 i HPV-18 – izazivaju oko 70% slučajeva raka grlića materice. Druge dve vrste (HPV-6 i HPV-11) su odgovorne za oko 90% slučajeva kondiloma. Vakcinu mogu da dobiju i muškarci i žene. Gardasil-9 je vakcina koja je efikasna kao Gardasil u prevenciji sojeva 6, 11 i 18 HPV virusa. Takođe pruža zaštitu protiv još 5 vrsta HPV virusa (31,33, 45, 52, 58). Ova vakcina pruža zaštitu od 90% od raka grlića materice, vagine i vulve kod žena, kao i od analnog raka kod muškaraca. Takođe pruža zaštitu od kondiloma. Primena vakcine doprinela je u pojedinim zemljama da se skoro iskoreni rak grlića materice, oboljenja čija je stopa u Srbiji jedna od najviših u Evropi. U našoj zemlji još uvek ne postoji opšte-prihvaćeni državni program vakcinacije protiv HP virusa te se pre odluke o vakcinaciji deteta posavetujte sa vašim ginekologom!

Kako se dijagnostikuju kondilomi?

Često se dijagnoza postavlja samo na osnovu kliničkog pregleda. Kod žena treba uraditi citološki pregled cerviksa i analizu brisa metodom po Papanicolau – PAPA i kolposkopiju. Papa testom se proverava ima li promena na cerviksu tj. abnormalnosti na ćelijama. Rezultat Papa testa može potvrditi prisustvo HPV virusa. PAPA test je nešto osnovno i prvo u skriningu oboljenja genitalnog trakta (grlić materice). Međutim, kako je njegova tačnost sa gledišta ginekologa u 63%, a sa gledišta patologa još manja, to nam govori da se u dijagnostici nikako ne smemo osloniti samo na PAPA test. Da bi našu sigurnost povećali uvek je potrebno uraditi i kolposkopski pregled grlića, vagine i vulve. Kolposkopski pregled genitalnog trakta povećava našu dijagnostičku sigumost na preko 90%. Ne treba zaboraviti ni HPV tipizaciju.

Kako se uklanjaju i leče kondilomi?

Dijagnostikovane kondilome najbolje ćemo ukloniti radiotalasnom tehnikom. Radiotalasi su terapija izbora za adolescente, trudnice, kritične lokalizacije kondiloma, kao i za muškarce. Radiotalasna loop ekscizija je metoda izbora kod dijagnostikovanih displazija na grliću kod mladih devojaka i onih žena koje nisu rađale. Obratite se svom ginekologu i na vreme otkrijte i lečite sve forme HPV infekcije.

Kombinacija više različitih metoda daje uspešnije rezultate. Izuzetno je važna kontrola seksualnih partnera i istovremena terapija. Lečenje je moguće:

  • Radio-frekventnim (RF) nožem;
  • Laserom;
  • Krioterapijom (smrzavanje) i preparatma na bazi podofilina;
  • Klasičnim hirurški pristupom (isecanje kondiloma skalpelom) i
  • Elektrokauterizacijom (spaljivanje elektrokauterom).

U savremenoj ginekologiji, najčešće se koriste RF nož i laser.

Posebnu pozornost treba imati prema kondilomima na cerviksu jer tu predstavljaju odličnu podlogu za češću pojavu premalignih i malignih oboljenja grlića. Tada ne treba čekati! Treba ih efikasno i što brže odstraniti sa grlića materice odmah posle detektovanja.

Kako izgled oporavak?

Trajanje intervecije zavisi od raširenosti, lokalizacije i veličine promena. Nakon intervencije može se javiti bol, crvenilo i otok na mestu sa kojeg su kondilomi uklonjeni. Terapija nakon intervencije podrazumeva lokalne anestetike, sredstva koja poboljšavaju epitelizaciju, preparate koji smanjuju upalu, antiseptičke rastvore za lokalnu primenu i antibiotike. Posle intervencije, u periodu od 4 nedelje preporučljiva je apstinencija. Važno je da se ukloni svaka uočljiva promena. Neophodno je lečiti oba partnera. Potrebni su iskustvo i velika opreznost u skidanju kondiloma sa perianalne regije! 

Mogu li se kondilomi vratiti?

Važno je napomenuti da uklanjanje kondiloma ne isključuje njihovu ponovnu pojavu. Razlozi su sledeći: Princip svake intervencije je maksimalna pošteda zdravog tkiva, te se tretiraju samo uočene promene i uža zona tkiva oko njih. Nema nikakvog medicinskog opravdanja šire delove zdrave kože i sluzokože, “za svaki slučaj”, podvrgnuti dejstvu RF noža ili lasera. Nažalost, virus se nalazi ne samo u promenama koje smo otklonili, već i u delovim kože i sluzokože gde se još nisu formirali kondilomi kao takvi. Ukoliko se u narednim nedeljama posle intervencije primete novi kondilomi, uradi se nov tretman, naravno opet sa maksimalnom poštedom zdravog tkiva.

Opšte mere

Neophodno je da pacijent ima informacije o ponašanju virusa, tj. mogućnosti ponovne pojave promena i nakon uklanjanja, koja   zavisi od imunog sistema. Odbrambene snage organizma se moraju osnaživati kroz odmor, izbegavanje stresa, dovoljno sna, balansiranu ishranu, zdrave životne navike. Naročito se savetuje ženama koje su imale kondilome redovan ginekološki pregled u početku na svakih 6 meseci.

Explore More

Kandida u stolici – simptomi i lečenje

Verovatno ste nekada tokom života čuli da neko ima ili ste vi imali iskustva sa teškoćama koje može da izazove vrsta gljivice nazvana kandida koja se javlja i prirodno nastanjuje

Izbor prave trake za trčanje – saveti i faktori koji utiču na cenu

Traka za trčanje je popularna i među rekreativcima i među sportistima koji žele da održe formu tokom cele godine. Ove sprave omogućavaju personalizovan trening koji ne zavisi od vremenskih uslova

Ekološki prihvatljive vlažne maramice za decu

majka brise dete vlaznim maramicama

Mnogi tradicionalni proizvodi za dečiju negu sadrže hemikalije koje mogu biti štetne po životnu sredinu i zdravlje, kao što su pelene od plastičnih materijala koje se teško razgrađuju, kozmetika koja