Večita dilema koju imaju današnji roditelji kada su u pitanju njihova deca i polazak u zabavište, jeste da li su bolji izbor državni ili privatni vrtići, kao i zbog čega konkretno izabrati određenu ustanovu. Veoma je važno blagovremeno se informisati o svim dostupnim opcijama, troškovima i koristima, upoređivati benefite i doneti optimalnu odluku sa osmehom na licu.
U modernom dobu, privatni vrtići su zaista opravdano dostigli visok stepen tražnje, dok su državni standardno popunjenih kapaciteta često i mnogo pre početka nove radne godine u septembru. Svakako, preporuka je razmotriti obe opcije pre nego što se izabere najbolje rešenje, lokacije, uslove boravka, sadržaje i sve što je roditeljima značajno za bezbrižan boravak njihovih najmilijih.
Sličnosti privatnih i državnih vrtića su brojne
Mnogo je sličnosti koje odlikuju kako državne, tako i privatne vrtiće u modernom dobu. Pre svega, sve ustanove ovog tipa bave se čuvanjem i edukovanjem dece od najranijeg perioda detinjstva – jaslenih grupa, do predškolskog uzrasta i pripreme za polazak u školu. Imaju angažovano stručno osoblje i radi se u grupama, uz obezbeđenu ishranu, sobe za boravak i opremljena dvorišta.
Prate se potrebe i želje mališana, sarađuje sa roditeljima i obogaćuje svakodnevnica korisnim aktivnostima koja raduju kako decu, tako i odrasle. U pogledu cene primarno ima razlike jer su privatni vrtići skuplji, ali uz brojne subvencije koje pružaju gradovi mesečni izdaci su gotovo identnični sa državnim ustanovama.
Razlike koje imaju državni i privatni vrtići
Pored mnogo sličnosti, državni i privatni vrtići imaju i ključne razlike, koje se odnose na apliciranje, organizaciju rada i fleksibilnost. Konkretno, u privatnim ustanovama lakše se dobija slobodno mesto i konkurski se objavljuju nekada i nekoliko puta tokom godine, dok su državne popunjene mesecima pre septembra i postoje liste čekanja. Pored toga, privatni vrtići organizuju svoj rad svakoga dana od jutra do večeri, čak i tokom čitavog vikenda, a imaju manji broj dece po grupama.
Takođe, ambijent je uređen i inovativan, opremljen kvalitetnim nameštajem, najboljim igračkama uz mnogo slobodnog prostora za igru, trčkaranje i rekreaciju. Uz sve što je prethodno navedeno, privatne predškolske ustanove imaju najsavremeniju tehniku i uređaje, organizuju razne događaje i posvećuju pažnju aktivnostima koje edukuju decu.
Privatne ustanove kao sjajan izbor danas
Uviđajući sve sličnosti i razlike koje imaju državni i privatni vrtići, danas su ustanove u privatnom vlasništvu zaista pravi izbor. Prvenstveno zbog broja slobodnih mesta, organizacije rada i fleksibilnog radnog vremena, izjednačenih troškova sa državnim i odličnih sadržaja.
Rad u manjim grupama dece kojih je između 8 i 15 obezbeđuje individualan pristup, posvećenost svakom mališanu, praćenje napretka i usvajanja sposobnosti i veština. Takođe, to je dovoljan broj vršnjaka da se razvija i neguje saradnja, timski duh i osećaj zajedništva. Lakša je komunikacija sa manjim brojem roditelja, aktivni su činioci zadovoljstva mališana jer se uključuju u radionice i događaje.
Postoji niz sličnosti i razlika koje imaju državni i privatni vrtići danas, a one su uglavnom zasnivaju na temeljima poslovanja, organizaciji rada i aktivnostima. Privatne predškolske ustanove su savremeno rešenje koje raduje roditelje, imaju inovativan pristup radu, posvećuju pažnju svim sadržajima i prate postignuća deteta uz saradnju sa roditeljima.