U okvirima građevinskih poslova koristi se ogroman broj alata, aparata i mašina za izvođenje različitih radova, od vrlo jednostavnih do potpuno komplikovanih.
Njihova upotreba je od presudne važnosti za kvalitetno urađen posao, kao i za uštedu vremena prilikom radova. Bušilice su među najrasprostranjenijim alatima koji se upotrebljavaju u svakom trenutku, budući da ih ima više vrsta za različite poslove. Kada govorimo o njima najviše se razlikuju one za svakodnevne poslove i bušilice koje se koriste i u građevinskim i drugim poslovima, dok se posebno upotrebljavaju perforatori u udarne bušilice.
Perforatori i udarne bušilice se koriste u najvećoj meri, budući da su potrebni za bušenje rupa u betonu, pa predstavljaju dovoljno snažan alat da kvalitetno i brzo uradi potreban posao. Međutim, zbog činjenice da se koriste u sličnim poslovima često se izjednačavaju, iako ne predstavljaju iste alate, zbog brojnih razlika koji među njima postoje. Koje su razlike u radu, osobenostima i principima rada između ova dva alata?
Kada se koji alat koristi?
Osnovni zadatak i perforatora i udarne bušilice jeste bušenje. Sam udarni mehanizam kod ovih alata se razlikuje. Dok je kod udarne bušilice prilično jednostavan, perforatori imaju komplikovaniji udarn i mehanizam, a to omogućava i da se koristi u drugim poslovima. Udarne bušilice se koriste isključivo za bušenje rupa, to je njihov glavni i jedini zadatak u kojem su neprikosnovene i uvek prisutne u građevinskim poslovima, bilo da se radi o manjim radovima ili radovima u toku izgradnje objekata. S druge strane, perforatori takođe imaju osnovni zadatak bušenje, ali se uz to mogu koristiti i za skidanje viška materijala, za grebanje materijala, za čišćenje na kamenim površinama, zbog čega se ova dva alata uvek zajedno nalaze u arsenalu preko potrebnog alata.
Bosch bušilica ovakvog kalibra imaju mogućnosti da se koriste isključivo u profesionalne svrhe, najčešće na građevinskim radovima, zbog čega se retko kada mogu pronaći u radionicama hobista. Ono što daddatno razlikuje ova dva alata jeste činjenica da se perforator nikada neće naći u kućnim uslovima, dok je to za udarne bušilice već česta pojava, jer se često javlja potreba za bušenjem rupa u betonu, čvrstim materijalima, a one su potrebne, pa se tako nađu i kod ljudi koji se ne bave profesionalno gradjevinskim radovima.
Šta je bolje – udarna bušilica ili perforator?
Često pitanje na koje se traži odgovor jeste upravo ovo, šta je bolje, da li su to perforatori ili udarne bušilice? Sam odgovor u formi „ili ili“ je nemoguće dati, jer se udarne bušilice koriste mnogo više i u daleko više situacija i okolnosti, nego što je to slučaj sa perforatorima, ali se određeni poslovi bez njih opet ne mogu obaviti, pa je odabir uvek u odnosu na vrstu posla.
Kada govorimo o profesionalnim poslovima na građevini, onda je sasvim sigurno da se bez perforatora ne može, budući da predstavlja alat jače udarne snage i većeg opsega mogućnosti, budući da se ne koristi isključivo za bušenje, već i dodatne poslove. Udarne bušilice su, pak, potrebnije kod finijih poslova i konkretno za bušenje, ali su usled takvih performansi upotrebljivije i van građevine, pa su samim tim i prisutnije. U odnosu na prirodu poslova koje se obavljaju, kao i u odnosu na sve potrebe koje imate, biraće se i sama vrsta bušilice koja više odgovara.
Ako govorimo o ceni i težini samog alata, perforatori su teži i skuplji. Ujedno troše i do dva puta više energije, što udarne bušilice čini pristupačnijim i u određenom smislu boljom investicijom.
Sam odgovor na pitanje šta je bolje nije moguće dati, jer ukoliko se obavlja veća količina posla, onda perforator prednjači, dok je povremena potreba za bušenjem i manjim obimom posla uvek poverena udarnim bušilicama, te uz to i date razlike među alatima možete lako doneti odluku koja je isplativija ulaganje.