Nekada vas može zadesiti bol, za koji niste sigurni od kog zuba potiče. Bol se može proširiti i na glavu, sinuse ali i uvo. Ova vrsta bola se naziva pulpna zubobolja, a pulpom se bavi endodoncija, kao poseban segment stomatologije. Endodoncija je fokusira za zdravlje unutrašnjeg dela zuba, a cilj je sačuvati prirodan zub što je duže moguće.

Pulpa je meko tkivo koje se nalazi u korenu i sadrži krvne sudove, nerv i vezivno tkivo. Pulpu može zahvatiti oštećenje ili infekcija, i tada uglavnom zubari preporučuju vađenje živca, kako bi se zaustavio proces daljeg propadanja. Stoga, od velikog značaja su redovne kontrole kod stomatologa, a i hitno javljanje na pregled kad god osetite bol ili neke promene u usnoj duplji.

Koja je uloga živca?

Živac je najmekši deo, koji je ujedno i najvitalniji deo koji čini zub živim. Kako ga ne bi napale razne infekcije ali i bakterije, živac je zaštićen slojem dentina. Gleđ je tvrdi deo, odnosno najtvrđe tkivo u ljudskom organizmu. Međutim, ukoliko se oralna higijena ne sprovodi redovno i pravilno, vremenom dolazi do propasti gleđi. Ukoliko se karijes ne leči na vreme, on napreduje i dolazi do dentina. Dentin je mnogo mekši od gleđi, pa lakše dolazi do kvara živca i nerva koji se tu nalazi. Kada dođe do infekcije živca, on se mora lečiti. U lečenju kanala korena zubar će odraditi umrtvljivanje a zatim i vađenje živca. 

Ono što jeste činjenica, to je da je živac zaista vitalan deo zuba, ali isto tako on svoju funkciju može obavljati i onda kada je iz njega izvađen živac. Živac ima najveći značaj dok se zubi razvijaju i rastu, nakon toga njegov značaj se osetno smanjuje. Živac nakon završetka rasta i razvoja ima uglavnom ulogu senzora. To znači da nam on daje osećaj za toplo i hladno. Znači, funkcija se nastavlja i bez živca, samo što su tada zubi krtiji i skloniji lomu. I baš tada stupa na scenu endodetski tretman. Endodoncija se fokusira za zdravlje unutrašnjeg dela zuba i na sve načine pokušava da ga spasi od vađenja.

Uzrok i simptomi upale živca

Vađenje živca se mora obaviti uvek kada dođe do upale, odnosno njegove infekcije. Bakterije napadaju zubnu gleđ i tada dolazi do stvaranja karijesa. Kada je karijes u početnoj fazi, mnogi ga ne primećuju i ako ne odlazite na redovne preglede kod stomatologa on prodire sve dublje i dublje. Nastavlja se kvarenje i na kraju dolazi do infekcije živca. Infekcija se širi i tada živac skroz odumire. Tada dolazi do gangrene, jer svo tkivo koje se nalazi okolo odumire zbog infekcije. U tom slučaju jedini spas je čišćenje kanala korena, kao i vađenje živca. 

Nekada se može desiti da infekcija ne daje nikakve simptome, i to sve do završne faze kada je već kasno. Simptomi koji se mogu pojaviti jeste nelagodnost dok jedete, jer pritisak izaziva osetljivost. Može se pojaviti i otok, ali i bol koji se znatno povećava u noćnim satima. Isto tako jedan od simptoma može biti preosetljivost na hladno i toplo. Kada osetite ove simptome, odmah zakažite kod zubara, jer pravovremena reakcija vas može spasiiti od vađenja zuba. 

Procedura lečenja kanala korena

Postupak lečenja kanala korena se može predstaviti na sledeći način:

  1. Zubar će vam dati lokalnu anesteziju, kako bi čitava procedura bila bezbolna. 
  2. Zatim sledi čišćenje kanala korena. Stomatolog dolazi do inficiranog živca, a potom ga neophodnim instrumentima i uklanja. Zatim će dezinfikovati kanale rastvorima, kako se tu ne bi skupljale bakterije. 
  3. U ovom koraku zubar će izvršiti punjenje kanala korena, i to uz pomoć specijalnih štapića i paste. 
  4. Završni korak jeste stavljanje plombe i tada je proces lečenja završen. Ako nije moguće staviti plombu, u tom slučaju se stavlja krunica.

Šta ako odložite vađenje živca

Ukoliko vam treba vađenje živca, čitava procedura će se zavrišiti jako brzo, i to u jednoj ili eventualno dve posete zubaru. Naravno, ako je neki teži slučaj, moguće je da ćete morati i nekoliko puta da odlazite kod stomatologa. Bez obzira koliko puta ćete morati da idete u stomatološku ordinaciju, bitno je da budete uporni i da proces dovedete do samog kraja.

Zapamtite, svako odustajanje ili odlaganje dovešće vas do ponovnog bola, ali i drugim komplikacijama, kao što je otok ili osetljivost. U najgorem slučaju može doći i do nepovratnog gubitka zuba, jer se on mora odmah izvaditi. Veoma retko, ali je moguće i ugrožavanje zdravstvenog stanja, pa je zbog toga veoma važno da se odmah javite na pregled kod zubara. On će izvršiti dijagnostiku i preporučiće vam šta je najbolje da uradite kako ne biste ugrozili svoje zdravlje. 

Explore More

Kako da posete neželjenim mestima postanu pozitivna iskustva za decu?

Za mnogu decu, određena mesta mogu izazvati nelagodnost, strah ili stres. Bilo da se radi o posetama stomatološkim ordinacijama, bolnicama ili čak svakodnevnim mestima poput frizerskih salona, deca mogu razviti

Koliko je efikasna online psihoterapija?

bracni par na online psihoterapiji

Online psihoterapija je relativno nov, ali brzo rastući oblik pružanja psihološke terapije. U poređenju sa tradicionalnom terapijom uživo, onlajn terapija ima brojne prednosti koje su doprinele njenom sve većem prihvatanju.

Efikasni načini kako da ublažite grčeve kod beba!

majka hrani bebeu na flasicu

Grčevi kod beba mogu biti jedan od najizazovnijih aspekata roditeljstva. Mnogi novopečeni roditelji se suočavaju sa situacijom kada njihova beba plače zbog nelagode u stomaku, što može biti veoma frustrirajuće