Beogradski sajam knjiga je završen, nagrade su dodeljene, mnogi mladi pisci doživeli su svoje premijere, oni već oprobani i dokazani su samo potvrdili svoje prisustvo ili čak obradovali čitalačku publiku nekim novitetom, i dok se utisci polako sležu, čini se je vreme da se i ljubitelji pisane reči polako pripremaju za zimu koja polako dolazi i da svoju kućnu biblioteku osveže nekim od popularnih dela domaćih pisaca koja su svetlost dana ugledala baš u godini koja uskoro ističe.
Roman ’’Vukovi i pastiri’’
Roman se bavi sudbinom sanitetskog majora Milana Nestorovića. Po nalogu generala Nedića, predsednika srpske vlade, on se 1942. posle mnogo godina vraća u svoj rodni kraj, Matarušku banju, gde treba da počne da radi u novootvorenom domu za decu izbeglice. Prošlost majora Nestorovića zaklonjena je velom misterije i tuge, kao što su smrt oca pod zagonetnim okolnostima, prekinuta veza i izgubljen odnos sa majkom, tragična dešavanja iz Prvog svetskog rata u kojima je ostao bez noge još kao dečak, emotivno bolno rastajanje od jedine žene koju je voleo.
Sve to učinilo je da postane tvrda i emocionalno zatvorena ličnost, neosetljiva na bol i prilično gruba. Ipak će se sve to, kao i sve ono što je bio ubeđen da zna o ljubavi, odanosti i o ratu, kao i sva njegova uverenja biti uzdrmano i dovoedeno u pitanje kako bude svedičio ratnim užasima, i kako, živeći u svetu kojim je zavladao haos, bude živi svedok patnje, gladi i muka kojima će deca biti direktno izložena. Kako ratne godine, jedna za drugom, budu proticale, Milan će, kao što je dom postao poslednje i jedino utočište za hiljade devojčica i dečaka, mališana iz svih krajeva ratom razorene Srbije, postati stub tog doma i njihov najveći oslonac. U tom domu će provesti sve ratne godine, a tokom tog perioda će njegovo srce osvojiti tri žene.
Dok ratne godine budu proticale, pored ljubavi koja će mu biti upućena sa tri različite strane, tako će ga opasnost vrebati, takođe sa tri različite strane, jer će se naći ugroženim i od strane nemačkog okupatora, i od strane četnika, kao i do partizanskog oslobodilačkog pokreta. Od svih borbi koje su ga pogađale i okkruživale tokom čitavog ratnog perioda, najjače je bila borba sa samim sobom, sa mržnjom za koju je verovao da ga je vodila kroz čitav njegov život. Tek kada se, na kraju, bude suočio sa svojo mržnjom, biće spreman i da se suoči sa sopstvenom prošlošću, da shvati ko su mu zapravo istinski neprijatelji i u čemu je pravo, suštinsko, značenje zaveta koji mu je ostavio Maksim Nestorović, njegov otac.
Tajana Poterjahin
Autorka romana ’’Vukovi i pastiri’’ Tajana Poterjahin je rođena u Beogradu 1987. godine, dok je detinjstvo provela u okolini Kraljeva, u mesto Konarevo. Apsolvent je antropologije i etnologije, a pre nego što je počela sa pisanjem romana je, još kao dete, pisala pesme sa kojima je učestvovala na regionalnim i republičkim takmičenjama. U svojim romanima se uglavnom bavi istorijom svog naroda i svog grada, a neka od njenih dela su i ’’Mučitelj’’ i ’’Varoške legende’’.