Svaka kupovina zahteva odabir određenih elemenata, razmatranje dostupne ponude i donošenje konačne odluke koja će za rezultat imati zadovoljstvo kupaca. Što je veći značaj i suma investiranog novca, to je i češći slučaj da se sve odluke donose postepeno i uz konsultovanje sa stručnjacima u datoj oblasti.
Kada se obezbeđuje voda za piće putem samostalnog instaliranja rezervoara, na područjima gde ne postoji sistem lokalnog vodovoda, ili je izuzetno slab pritisak, bitno je razmotriti sve važne parametre kvaliteta. S tim u vezi, odluka se donosi na osnovu kvaliteta i trajnosti, dok je cena u manjoj meri bitan faktor, s obzirom da ne zahteva izdvajanje čitavog bogatstva.
Plastični rezervoari za pijaću vodu predstavljaju savremeno rešenje za obezbeđivanje resursa u domaćinstvima, vikend kućama, seoskim područjima, terenskim, poslovnim i svim drugim objektima koji nemaju obezbeđen pristup sistemu vodovoda. S obzirom da se mogu pronaći u velikom broju raspoloživih dimenzija, boja, oblika i materijala koji se kombinuju sa polietilenom, njihova namena je vrlo raznovrsna, kao i cenovni rangovi. Zbog toga, važno je proceniti potrebu i namenu njihove nabavke, pa tek onda doneti konačnu odluku o tome koji tip, model, način ugradnje i kapacitet – zapremina, su odgovarajući parametri za određeni objekat.
Postoji veliki broj dostupnih tipova rezervoara na domaćem tržištu
Pre nego što se pristupi kupovini, ili generalno obavi odlazak u prodajni objekat, neophodno je upoznati se sa činjenicom da su plastični rezervoari za vodu mnogobrojni i raznoliki. Naime, postoje horizontalni koji se često ugrađuju ispod površine zemlje kao izdužene cisterne, ali i vertikalni koji uglavnom budu postavljeni na ravnu površinu. Pored toga, razlikuju se i sa aspekta da postoje otvoreni plastični rezervoari za pijaću vodu – kace, ali i zatvoreni specijalnim poklopcima i mehanizmima korišćenja uz česme.
Takođe, razlikuju se u pogledu zapremine koja se kreće od nekoliko litara za boce, do nekoliko stotina hiljada litara. Razvrstavaju se i u zavisnosti od prečnika i visine za vertikalne, kao i dužine za horizontalne varijante. Uz osnovne razlike koje su već navedene, bitno je pomenuti da postoje i kvadratni, cilindrični, ovalni, pravougaoni i mnogi, mnogi drugi modeli rezervoara za obezbeđivanje vode za piće. Sve navedeno, bitno je imati u vidu pre odlaska u kupovinu, jer u suprotnom može doći do visokog stepena neodlučnosti kupaca. Najbolje je prvo odrediti lokaciju za postavljanje rezervoara, a zatim i slobodnu površinu ispod tla ili na ravnoj podlozi, a zatim baviti se i odabirom adekvatne zapremine.
Rezervoari od plastike imaju čitav niz prednosti
Kako je na domaćem tržištu moguće pronaći i druge materijale izrade osim plastike – polietilena i kombinacije sa polipropilenom, kao što su metali i drugo, važno je imati u vidu sve prednosti koje imaju plastični rezervoari. Prvenstveno, izrađuju se u skladu sa najvišim svetskim standardima kvaliteta, bezbednosti i održivosti. Ekološki su zasnovani i ne zagađuju okruženje, a istovremeno su bezbedni sa aspekta konzumacije vode za piće u svakom trenutku.
Čuvaju karakteristike vode na temperaturi od – 30 do + 60 stepeni celzijusa, na način da ostaje čista, bistra, bez ukusa, mirisa i boje. Plastika se jednostavno održava, pa je potrebno povremeno čišćenje blagim predviđenim sredstvima, a ne reaguje u kontaktu sa drugim supstancama i česticama. Otporna je na UV zrake i ekstremne temperaturne promene, pa je voda u potpunosti sigurna za piće. Zahvaljujući jednostavnom oblikovanju, plastični rezervoari mogu biti izrađeni kao spiralni namotaji, koji se brzo i lako postavljaju ispod površine zemljišta, ali imati i raznolike moderne dizajnove.
Cena se određuje u zavisnosti od performansi
Navedene su mnoge karakteristike i dobre strane koje imaju savremeni plastični rezervoari za pijaću vodu. Tema cenovnika takođe je značajna za razmatranje pre nego što se pristupi kupovini, kako bi kupci bili upoznati sa tim koliko je okvirno novca potrebno da izdvoje za ovu investiciju. Kako dugoročno rešava pitanje snabdevanja vodom za piće u bilo kojim uslovima, jasno je da troškovi ne mogu biti visoki, posebno ukoliko se uporede sa svim benefitima.
Primer cene može se navesti kroz dimenzije, tako što kapacitet od 10.000 litara košta oko 1.200 evra, dok dvostruko veći kapacitet rezultira i duplo većom cenom. Svakako, bitno je istaći da se rezervoari od 1.000 litara mogu kupiti i za manje od 400 evra, a za zapreminu od nekoliko stotina litara i za oko 150 evra troška.
Kada se kupuju plastični rezervoari za vodu bitno je blagovremeno upoznati se sa dostupnim tipovima, načinom ugradnje, mestima za koja su predviđeni, kapacitetom i naravno cenom. Odluku je najbolje doneti ukoliko se svi kriterijumi uzmu u obzir, u kombinaciji sa određivanjem raspoloživog budžeta za ove namene. Bitno je imati u vidu da je voda za piće neophodnost, pa se snabdevanjem rešava pitanje dovođenja važnog resursa za svakodnevnicu ljudi.