Kako se računa kalendar trudnoće i u kojoj sam nedelji i mesecu trudnoće?

trudnoca po nedeljama
January 3, 2024 0 Comments

Verovatno ste se oduvek pitali zašto se kao početni dan trudnoće uzima prvi dan poslednje menstruacije (PPMP), a ne dan kada ste imali odnos, dan ovulacije ili pak dan kada je došlo do začeća. Odgovor je jednostavan – to se ne može sa lakoćom utvrditi. 

Ovulacija (oslobađanje jajne ćelije), pa samim tim i oplodnja, se događa sredinom menstrualnog ciklusa, ali precizno određivanje toga trenutka nije uvek moguće. A s obzirom na to da većina žena ima redovne menstrualne cikluse, i da se ovulacija obično događa oko 14. dana pre početka sledeće menstruacije, PPMP se koristi kao praktična referenca za početak trudnoće.

Trudnoća se obično računa po nedeljama, a kao početni dan se uzima prvi dan poslednje menstruacije. Trudnoća po nedeljama je način računanja koji će vaš doktor koristiti kako bi pratio razvoj bebe i procenio datum porođaja. Trudnoća (gestacija) obično traje 40 nedelja, a nedelja u kojoj se trenutno nalazite, naziva se gestacijsko doba.  

Gestacijsko doba se, dekla, računa u nedeljama, a ovaj način računanja omogućava standardizovano praćenje razvoja fetusa i procenu očekivanog termina porođaja. Pa ipak, iako je ovaj način računanja praktičan, precizno određivanje gestacijskog doba se postiže tek ultrazvučnim pregledom. Na ovaj način se preciznije može proceniti stvarni trenutak začeća.

Određivanje datuma porođaja

Da bi utvrdio datum porođaja, doktor može uzeti u obzir više faktora, uključujući PPMP, informacija sa ultrazvuka i druge kliničke informacije kako bi napravio što precizniju procenu.

Važno je napomenuti da samo mali procenat trudnoća traje tačno 40 nedelja, a normalan raspon trudnoće je od 37 do 42 nedelje. Datumi porođaja su stoga dati okvirno, a trudnica može da očekuje da će se porođaj dogodi unutar tog vremenskog raspona. 

Ako se tokom trudnoće jave neke komplikacije ili ako je u pitanju višeplodna trudnoća, doktor može prilagoditi procenu datuma porođaja.

Kako da znam u kom sam mesecu trudnoće?

Ako želite saznati u kojem ste mesecu trudnoće, evo jednostavnog vodiča:

  • Prvi mesec trudnoće. Ovaj mesec uključuje prve četiri nedelje trudnoće. Dakle, ako ste u 4. nedelji trudnoće, to znači da ste u prvom mesecu trudnoće.
  • Drugi mesec trudnoće. Ako ste u 8. nedelji trudnoće, nalazite se u drugom mesecu trudnoće.
  • Treći mesec trudnoće. Ako ste u 12. nedelji trudnoće, to znači da ste u trećem mesecu trudnoće; i tako dalje. 

Važno je napomenuti da meseci nisu svi jednaki po dužini, pa je ovo samo približna procena.

Kako se računaju trimestri trunoće?

Trimestri trudnoće dele se na tri jednaka dela i obuhvataju različite faze trudnoće. Svaki trimestar traje otprilike tri meseca. Evo kako se obično računaju trimestri trudnoće:

  • Prvi trimestar. Ovaj trimestar obuhvata period od prvog dana poslednje menstruacije do kraja 13. nedelje trudnoće. To uključuje vreme od začeća do kraja trećeg meseca trudnoće.
  • Drugi trimestar. Drugi trimestar obuhvata period od 14. do 27. nedelje trudnoće. To uključuje četvrti, peti i šesti mesec trudnoće.
  • Treći trimestar. Treći trimestar obuhvata period od 28. nedelje do kraja trudnoće, tj. do 40. nedelje. To uključuje sedmi, osmi i deveti mesec trudnoće.

Prvi trimestar trudnoće – šta mogu da očekujem?

Prvi trimestar trudnoće, obuhvata period od prvog dana poslednje menstruacije pa do 13. nedelje trudnoće i obeležava početak razvoja embriona u fetus. To znači da plod počinje da poprima izgled ljudskog bića. Ovo je kritično razdoblje u kojem se formiraju osnovni organi i sistemi. Evo nekih ključnih događaja i promena koje se obično javljaju u prvom trimestru:

Oplodnja: Oplodnja se obično događa sredinom menstrualnog ciklusa, oko 2 nedelje nakon prvog dana poslednje menstruacije. Dolazi do stvaranja zigota, koji se vremenom razvija u embrion.

Implantacija: Zigot putuje kroz jajovode prema materici, gde se usađuje u zid (endometrijum). To se obično događa oko 6-10 dana nakon oplodnje.

Razvoj organa: U ranim nedeljama, embrion prolazi kroz fazu gastrulacije, tokom koje se formiraju osnovni slojevi tkiva i započinje razvoj organa poput srca, mozga, kičme i krvnih sudova.

Početak srčane aktivnosti: Srčana aktivnost počinje vrlo rano, obično oko 5. nedelje. U ovom trenutku, srce embriona počinje kucati.

Formiranje ekstremiteta: Embrion razvija ruke i noge, a počinje se oblikovati i lice.

Jutarnje mučnine i hormonske promene: Većina trudnica doživljava hormonske promene koje donose simptome u vidu jutarnjih mučnina, osetljivih grudi i promena u apetitu.

Povećanje veličine materice: Materica se počinje širiti kako embrion raste.

Prvi ultrazvučni pregled: Obično se prvi ultrazvučni pregled obavlja u prvom trimestru kako bi se potvrdila trudnoća, odredilo gestacijsko doba i pratio rani razvoj embriona.

Drugi trimestar trudnoće – šta da očekujem?

Drugi trimestar obuhvata period od 14. do 27. nedelje trudnoće i često se opisuje kao “najbolji” period trudnoće. Tokom ovog razdoblja, mnoge žene primećuju smanjenje nekih simptoma mučnine, a energija se obično poboljšava. Evo nekih ključnih događaja i promena koje se obično javljaju u drugom trimestru:

Smanjenje mučnine: Većini žena mučnina se smanjuje ili potpuno nestaje u drugom trimestru.

Rast stomaka: Stomak počinje rasti kako se materica širi. Trudnoća postaje “vidljiva” za trudnicu. 

Povećanje energije: Mnoge žene primećuju da im se energija poboljšava u drugom trimestru, a umor koji su osećale u prvom trimestru može se smanjiti.

Osećaj fetalnih pokreta: Žene često počinju osećati fetalne pokrete, obično između 18. i 25. tjedna.

Ultrazvučni pregledi: Drugi trimestar obično uključuje jedan ili više planiranih ultrazvučnih pregleda koji pomažu u praćenju rasta i razvoja fetusa, omogućavaju proveru strukture organa, određivanje pola deteta (ako želite znati), i identifikovanje mogućih abnormalnosti.

Razvoj organa i sistema: Organi i sistemi fetusa su formirani i nastavljaju da sazrevaju. Na ultrazvuku doktori mogu pratiti razvoj mozga, pluća, srca i drugih važnih organa.

Povećanje dobitka na težini: Većina trudnica primećuje povećanje telesne težine kako fetus raste.

Promene na koži: Neke trudnice primećuju promene na koži poput pojave linija pigmentacije na trbuhu (poznate kao linea nigra) i povećanja pigmentacije na licu (poznatog kao melazma).

Povećanje vaginalne sekrecije: Povećava se proizvodnja vaginalne sekrecije, što je normalna promena tijekom trudnoće.

Treći trimestar trudnoće – šta da očekujem?

Treći trimestar trudnoće obuhvata period od 28. nedelje do kraja trudnoće, tj. do 40. nedelje. U ovom periodu, fetus prolazi kroz značajne faze završnog razvoja pre nego što bude spreman za porođaj. Evo nekih ključnih događaja i promena koje se obično javljaju u trećem trimestru:

Povećanje veličine stomaka: Stomak i maternica nastavljaju da rastu, što može izazvati osećaj nelgodnosti i pritiska na unutrašnje organe.

Povećanje težine: Najveći dobitak na težini obično se događa u trećem trimestru, kako fetus raste.

Braxton-Hicks kontrakcije: Žene često počinju da osećaju lažne kontrakcije poznate kao Braxton-Hicks kontrakcije. Ove kontrakcije obično nisu bolne i služe kao priprema maternice za porođaj.

Osećaj pritiska i nelagodnosti: Rastući fetus može uzrokovati pritisak na bešiku, creva i druge unutrašnje organe, što može uzrokovati nelagodnost.

Povećanje vaginalne sekrecije: Povećava se vaginalna sekrecija, što je normalno u trećem trimestru.

Nesanica: Problemi sa spavanjem i nesanica mogu postati učestaliji, delom zbog povećane nelagodnosti i čestog buđenja zbog potrebe za mokrenjem.

Pripreme za porođaj: Tokom trećeg trimestra, žene često počinju da razmišljaju i planiraju porođaj. Pohađanje školica za trudnice i izrada porođajnog plana često su deo priprema.

Učestalije posete ginekologu: Ginekološki pregledi postaju češći kako bi se pratilo zdravlje majke i deteta, te procenila spremnost za porođaj.

Okretanje fetusa: Fetus obično prelazi u položaj s glavom prema dole kako bi se pripremio za porođaj. Ako fetus ostane u ležećem položaju, možda će biti potrebno planirati carski rez.

Povećanje osetljivosti dojki: Dojke se mogu povećati i postati osjetljivije kako se telo priprema za dojenje.

Ovo razdoblje obeleženo je pripremama za porođaj i završnim fazama razvoja fetusa pre nego što dođe na svet. Svaka trudnoća je jedinstvena, pa žene mogu doživeti različite simptome i promene u trećem trimestru. Redovne posete ginekologu i praćenje saveta stručnjaka ključni su za zdravlje majke i bebe.