Pakovanje i transportovanje različitog tereta može biti zahtevan, složen i težak poduhvat ukoliko je potrebno imati zastupljenu radnu snagu i njihovu visoku produktivnost. U modernom vremenu, ovakvi poslovi su mahom prevaziđeni zahvaljujući inovativnim otkrićima kao što su kvalitetne, trajne i izdržljive europalete.
U velikom broju zemalja, a obavezno na području Evropske Unije, europalete se koriste kao sjajno rešenje za brojne olakšice prilikom skladištenja, otpremanja, slaganja i prevoza različitih vrsta materijala i roba. Zbog toga što su zamenile značajan udeo ljudskog rada, prepoznate su kao optimalan izbor za sve vrste delatnosti i ispisuju istoriju korišćenja sa osmehom rasterećenja na licu.
Drevni koreni vuku poreklo u dalekoj prošlosti
Upotreba paleta vezuje se za davna istorijska vremena, kao otkriće zahvaljujući kojem je u velikoj meri olakšano utovaranje i istovaranje proizvoda i robe, obezbeđen sigurniji transport i efikasniji radni procesi. Generalno, palete predstavljaju rešenje koje traje i koristi se vekovima, uz veliki broj identničnih elemenata, i određene efektne inovacije.
Kako dobre stvari ne treba menjati, tako današnje europalete vuku poreklo još od svojih preteča koje su se koristile u antičkim vremenima. Na primer, još u drevnom Egiptu upotrebljavale su se podloge sa specifičnim klizačima pomoću kojih su se prevozili teški blokovi od kamena. Nakon industrijalizacije i formiranja masovnog vida proizvodnje, postojale su potrebe za savremenijim pomoćnikom za transportovanje tereta, kada su nastale današnje europalete.
Istorija evropskih paleta je duga
Tokom 19. veka pojavile su se prve preteče koje su bile uzor za današnje europalete i imale su identičnu namenu kao u savremenom dobu – pružanje olakšica za utovar, prevoz, istovar i skladištenje različitih vrsta materijala, proizvoda, roba i artikala, ali prvenstveno u okviru železničkog saobraćaja i popunjavanja kapaciteta svakog vagona.
Davne 1945. godine osmišljena je četvorosmerna paleta koju je patentirao Robert Braun, u cilju manipulisanja uz različite viljuškare. Standardizacijom evropskih pravila 1961. godine nastaju europalete koje se i danas koriste, kao praktična i inovativna rešenja za lakše tokove teškog, osetljivog, gabaritnog i bilo kojeg drugog tereta.
Karakteristike paleta uz pravila Evropske Unije
Moderne europalete vuku korene od davnih godina, a šezdesetih su formiranje identično kao što se proizvode i danas – četvorosmerne, visoke i pogodne za korišćenje uz viljuškare. Proizvode se u skladu sa standardizacijom i pravilima koja je definisala Evropska Asocijacija za palete, nakon čega dobijaju žig – dokaz porekla, kvaliteta i vrste. Imaju dimenzije 80 x 120 x 14,4 centimetara, dok gornje daske 14,5 x 10 centimetara.
Nosivost je do oko 1.500 kilograma, težina jedne europalete iznosi 25 kilograma, a dozvoljeni udeo vlage u odnosu na težinu drveta 22%. Proizvode se od kvalitetnog, sveglog drveta u EUR klasi kada su nove, dok korišćenjem postaju tamnije i svrstavaju se u drugu – RAL klasu. Jedino ovakve palete mogu se koristiti za transport na prostoru Evropske Unije.
Europalete predstavljaju spoj tradicionalnih, kvalitetnih i inovativnih elemenata koji olakšavaju prevoz robe do ciljnog odredišta na bezbedan i pouzdan način, a njihova korisnost se uvidela još u davnim vremenima. Namenjene su svim delatnostima i pružaju veliki broj pogodnosti korisnicima, štedeći ljudsku snagu i aktivan rad zaposlenih.