Kada izgovorite reč „vrata“ šta vam prvo pada na pamet? Da li je to čvrst, veličanstven ulaz u dom, koji se ponosi svojom zapanjujućom veličinom, klasične boje i sjajne mesingane armature? Ili je vaša prva asocijacija omiljena domaća serija „Otvorena vrata“? 

A ako izgovorite reč na engleskom, dobijate ime čuvene rok grupe. Za većinu ljudi reč „vrata“ dočarava sliku čvrstog komada drveta, koji služi kao ulaz u imanje ili prostoriju. Ali ona su vekovima bila mnogo više od običnog detalja u arhitekturi.

Ulazna vrata su kroz istoriju imala značajan uticaj na arhitekturu, dizajn i kulturu različitih civilizacija. I značajno su evoluirala kroz vekove, prateći čovekov način života i rada.

Antika

U antičkim civilizacijama kao što su egipatska, grčka i rimska, ulazna vrata imala su pored estetskog i simbolično značenje. U Egiptu su se često koristila vrata ukrašena hijeroglifima i reljefima bogova. U Grčkoj su se javljali impozantni drveni i metalni ulazi sa ukrašenim stubovima. Rimljani su takođe koristili impozantne portale, često sa reljefima ili kipovima bogova. Kao narodi koji su dosta vremena polagali u javni život, postojanje ograđene privatne svojine nije bilo u prvom planu.

Srednji vek

U srednjem veku, vrata su često bila masivna i čvrsta, sa teškim drvenim okvirima. Vitezovi i dvorci često su imali ulazna vrata ukrašena oznakama i grbovima. U vreme renesanse, počinju se pojavljivati bogatije ukrašena vrata sa detaljnim skulpturama i reljefima. U našoj kulturi poznata su manastirska vrata koja su bila masivna i koja su čuvala štićenike od pljačkaša. Imala su istu ulogu kao i danas – da svojom čvrstinom i stabilnošću spreče napade i pljačku.

Renesansa i barok

Tokom ovog perioda, ulazna vrata postaju sve bogatije ukrašena i monumentalna. Korišćeni su razni materijali kao što su mermer, bronza i drago kamenje. Arhitekte su stvarale grandiozne portale sa sofisticiranim dekoracijama i skulpturama. U ovom periodu jača građanska kalsa, pa su i zahtevi za uređenjem domova sve originalniji i maštovitiji.

18. i 19. vek

U ovom periodu, ulazna vrata su i dalje bila ukrašena, ali se počinju koristiti i funkcionalniji elementi poput stakla kako bi se omogućilo svetlu da prodre u prostorije. U industrijskom dobu počinju da se koriste nove tehnologije i materijali za proizvodnju vrata. Jačanje gradova podrazumeva i veliki broj stambenih naselja u kojima je trebalo da se optimizuje životni prostor. Sve više počinje da se teži praktičnosti i uniformisanosti.

20. vek

Savremenost i funkcionalnost postaju ključni faktori u dizajnu i spoljašnjih i unutrašnjih vrata. Upotreba čelika, stakla i betona postaje sve učestalija. Minimalistički dizajn takođe počinje da se naglašava, sa čistim linijama i svedenim ukrasima. Na kućama se i dalje primenjuje klasični stil drvenih vrata, dok gradske sredine teže za jeftinijim, ali lepim i bezbednim modelima.

21. vek

Današnja ulazna vrata kombinuju različite materijale, tehnologiju i estetiku. Upotreba visokotehnoloških sistema kao što su pametni uređaji za zaključavanje i kamere postaje sve češća. Dizajn se kreće od klasičnog do minimalističkog i modernog, s naglaskom na personalizaciju i prilagođavanje potrebama vlasnika. 

Poslednja reč tehnike i luksuza

Kada je u pitanju dizajn lukusznog enterijera, vrata imaju posebnu važnost. Prema najnovijim istraživanjima, samo osam sekundi je potrebno da se kupac odluči da li će da kupi kuću ili ne, a najmanje četiri od tih sekundi će provesti čekajući na ulaznim vratima. Zato je važno uticati na takve odluke luksuznim izborom ulaznih vrata.

Ulazna vrata pokazuju šta vlasnik misli o svojoj imovini, ali su i odraz njegove ličnosti. Da bi stvari bile jednostavne, dizajner će vam reći da za klasičan izgled koji se ne menja, ulazna vrata treba da budu u skladu sa stilom i datumom imovine.

Viša i šira vrata sa ogromnim portalima ilustruju da su vlasnici spremniji da eksperimentišu sa veličinom, dosta manje sa stilom ili bojom. A kada je reč o vilama, dvostruka vrata su ultimativni izbor – širi front pomaže da se stvori osećaj bogatstva i luksuza, kako iznutra tako i spolja. U slučaju vrata – čini se da je dosta toga u veličini, materijalu i okovu! 

Ulazna vrata 

Kroz vekove ulazna vrata su se menjala i prilagođavala stilovima i potrebama svog vremena. Ona nisu bila samo fizički ulaz u dom, već i simbol dobrodošlice, prestiža i stila vlasnika. I to se nije puno promenilo. I danas želimo funkcionalna vrata koja će zadovoljiti naše potrebe i ostaviti dobar utisak. A da li ćemo ih držati otvorenima, ili zaključana sigurnosnim sistemima brava – pa to zavisi od mnogo toga i tema je neke druge oblasti.Ukratko rečeno, ulazna vrata treba smatrati investicijom, i to takvom koja će transformisati izgled nekretnine. U njihovoj lirskijoj inkarnaciji — u svetu umetnosti i književnosti — vrata imaju i estetsku ulogu. Ona stvaraju utisak o onome što leži iza njih i često se pojavljuju kao metaforički ili alegorijski predznaci promene, ako želite da prođete kroz njih. Kao što je Elizabet Tejlor jednom rekla: „Postoji toliko vrata koja treba otvoriti i ne plašim se da pogledam iza njih“.

Explore More

Kada se kupi stan u starijoj zgradi, on je obično za renoviranje

Kupovina stana u današnje vreme nije ninsli zahvalno. Naime, cene su drastično skočile, kako za novogradnju tako i za starogradnju. Za one koji ne mogu da više žive podstanarskim životom,

Top 5 podnih obloga za koje se možete odlučiti u vašem domu

laminat

Kvalitetne podne obloge predstavljaju temelj svakog doma, ne samo u estetskom smislu, već i u pogledu funkcionalnosti i udobnosti. Podne obloge nude dugovečnost i izdržljivost, što je od suštinskog značaja

Top 5 modela tuš kabina za kupatilo

Opremanje i renoviranje kuće ili stana ume da bude jednako relaksirajući i izazovan posao. Nasuprot mogućnosti da se ispune želje u vezi sa uređenjem o kojima se oduvek maštalo stoji