Veliki broj stručnjaka ističe važnost dovoljne količine vitamina D u čovekovom organizmu koji je ključan za dobro i stabilno zdravstveno stanje. One je rastvorljiv u mastima i ima nekoliko i te kako važnih funkcija koje obavlja u ljudskom telu. 

Time što podržava neke od vitalnih funkcija u čovekovom telu smanjuje rizik od različih bolesti. 

Tri glavna izvora vitamina D su sunčeva svetlost, ishrana i suplementi. Kombinacijom sva tri izvora postiže se optimalni novo potreban za normalno funkcionisanje. 

Uticaj koji ima na ljudski organizam

Vitamin D smatra se esencijalnim vitaminom za održavanje zdravlja u balansu. Ima višestruki uticaj na ljudski organizam. 

Jedna od glavnih uloga koju ima odnosi se na održavanje normalnog nivoa kalcijuma i fosfora u krvi koji su neophodni za očuvanje kostiju. U ovom slučaju nedostatak može dovesti do nedovoljne mineralizacije kostiju što kod odraslih može da dovede do osteoporoze. 

Važan je u borbi protiv virusnih i bakterijskih infekcija, naročito onih koje se vezuju za gornji respiratorni trakt. 

Neophodan je za pravilan rast i razvoj kostiju i zuba, za dobar rad mišića i nervnog sistema. 

Kako doprinosi zdravlju?

Zbog svog delovanje na različitim novoima u ljudskom organizmu održavanje optimalne količine je ključno za stabilno zdravlje na mnogim poljima. 

Ima preventivnu funkciju u obolevanju od dijabetesa, hipertenzije i autoimunih bolesti, kao i brojnih drugih hroničnih oboljenja. Posebno kao prevencija kod kardiovaskularnih bolesti, astme i nekih oblika karcinoma, kažu stručnjaci.

Omogućava izgradnju snažnih kostiju i sprečava osteomalaciju i osteoporozu kod odraslih, ali i rahitis koji se javlja kod dece. 

Učestvuje u različitim fiziološkim procesima – rast ćelija, genska ekspresija, uticaj na neuro-muskularni i imuni sistem, a utiče i na smanjenje zapaljenja odnosno inflamacije. 

U vezu sa njegovim niovom i koncentracijom u organizmu dovodi se u vezi i metabolisan glukoze. 

Koje su preporučune dnevne količine?

Dnevni preporučeni unos vitamina D razlikuje od osobe do osobe u odnosu na njenu starosnu dob, pol, prisutnost hroničnih oboljenja, da li je reč o trudnici ili starijoj osobi od 70 godina. 

Bebama do godinu dana se preporučuje  unošenje do 400 IU jedinica dnevno, dok se kod starije dece i odraslih preporučuje doza od oko 600 IU jedinica. Ova doza se povećava kod osoba koje su starije od 70 godina u skladu sa preporukom lekara. 

Simptomi koji ukazuju na nedostak ovog vitamina

Izazovno je biti precizan i reći koji su tačni simptomi, ali je moguće govoriti o jednoj grupi opštijih koji mogu ukazivati na to da je prisutan ovaj problem. Istraživanja su pokazala da je ovaj problem najzastupljeniji kod adolescenata, žena i starijih osoba.

Ako osećate kontinuiran umor i iscrpljenost, česte promene raspoloženja, ako osećate bol ili slabost u kostima i mišićima i tremor u nogama, ili ako imate pristune migrene i dijareje koje se ponavljaju može se desiti da imate nedostatak vitamina D u vašem organizmu. 

Svakako najpouzdaniji način da budete uvereni da imate ovaj problem jeste da se posavetuje sa lekarom. Nivo i količina koji se preporučuje dnevnim usnosom zavise od starosti, od toga da li je reč o trudnici ili starijim osobama preko 70 godina, te je zato savet lekara ključan. 

Explore More

Kako prirodni sokovi mogu pomoći u prevenciji srčanih bolesti

prirodni-sokovi

Kardiovaskularne bolesti su jedan od najvećih zdravstvenih problema širom sveta. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, bolesti srca su vodeći uzrok smrti širom sveta, sa oko 17,9 miliona smrtnih slučajeva godišnje.

Ekološki prihvatljive vlažne maramice za decu

majka brise dete vlaznim maramicama

Mnogi tradicionalni proizvodi za dečiju negu sadrže hemikalije koje mogu biti štetne po životnu sredinu i zdravlje, kao što su pelene od plastičnih materijala koje se teško razgrađuju, kozmetika koja

Putujte bezbrižno kroz drugi trimestar! Šta trudnica može očekivati u 20.nedelji trudnoće?

Putovanje kroz trudnoću jedno je od najuzbudljivijih i najlepših iskustava u životu svake žene. Dok prvi trimestar nosi svoje specifične izazove, od prvih znakova trudnoće do adaptacije na nove fiziološke